5 трика в помощ на родителите
Момче гледа в екрана на телефона си. Снимка: Getty
Повечето съвременни деца и тийнейджъри не пускат от ръка електронните джаджи и много родители са изправени пред факта, че не знаят как да отучат детето си от телефона.
Това наистина е трудно – екраните сякаш са „вградени” в живота както на децата, така и на възрастните: ние учим с помощта на телефони, работим и общуваме с близки пред екрана, играем и гледаме сериали.
Момиченце играе на телефона. Снимка: Getty
Тази връзка с телефона напомня пристрастяването: когато се събудим сутрин, първото нещо, което правим, е да вземем телефона.
Никакви ограничения не работят – колкото и да се опитваме да си забраняваме или да измисляме алтернативи, накрая отново се оказваме с телефон в ръце.
Възрастните трудно се разделят с телефона, какво остава за децата?
За тези, които са започнали обучението си по време на Covid пандемията, цялата комуникация с връстници най-често се случва онлайн.
Децата играят игри помежду си, общуват във форуми, споделяйки своите хобита, а там, онлайн, получават нови знания.
За съжаление, въпреки всички предимства на телефоните (основното е възможността за проследяване на детето и поддържане на връзка с него), джаджите могат и да вредят.
Например, малки деца, които прекарват повече време в гледане на анимационни филми, отколкото в общуване с родители и връстници, изостават и по-късно развиват речевите си възможности. Хлапетата може да имат затруднения с разбирането на информацията и по-трудно да се научат да четат.
Според психолозите телефонът може да повлияе негативно на развитието на мисленето, тъй като детето е лишено от тактилни импулси.
В допълнение и въображението също не се развива, тъй като то вече има готов модел.
Какво може да направим.
Децата се учат и развиват, като гледат родителите си.
Ако искате да отучите детето си от телефона, на който вие висите постоянно, ще трябва да започнете от себе си.
Ако щом се събудите, веднага вземете телефона си, детето ще се държи по същия начин и никакви забрани и увещания няма да помогнат.
Опитайте се да намалите времето, в което използвате телефона си или да го оставите настрана, когато общувате с детето си – покажете му, че можете и без телефон (макар и за кратко).
Дете тайно гледа телефона си. Снимка: Getty
Съвременните деца са свикнали да общуват в социалните мрежи и най-вероятно, когато се върне вкъщи след училище, вашето дете няма да се раздели с телефона си. Ще продължи да общува със съучениците, независило че са били заедно цял ден.
Кажете му колко е важно да общува лице в лице: организирайте по-често срещи, канете приятелите му вкъщи, организирайте пикници или съвместни излети сред природата.
Покажете му, че забавлението е възможно и без телефон в ръка.
Създайте режим. Нека детето да може да използва телефона за ограничено време. Ако имате ученик, оставете го да използва телефона през деня, но след като се върнете у дома, то трябва да се ограничи до 1-2 часа.
Ако говорим за по-малки деца, се съгласете и им разрешите да играят на телефона на мама или татко не повече от 1-2 пъти седмично за половин час.
Опитайте се сами да спазвате тези ограничения – важно е да сте последователни и неотстъпчиви. Избягвайте фрази като „Може днес да останеш по-дълго“.
Измислете лични и семейни ритуали и традиции – например, закусвайте всяка неделя. Когато сте на масата никой няма право да използва телефон. Това може да се превърне в игра с точки и награди: който издържи най-дълго, получава малка изненада.
Прекарвайте качествено време с децата си, като ги въвличате в разговори и семейни дейности като настолни игри – това ще намали желанието да се разсейвате с телефона.
Много често родителите използват телефона като метод за насърчаване: "Ако се държиш добре, ще те оставя да играеш игри на телефона цяла вечер."
Това е вредно. Хлапето прави нещо само за да получи награда. По-добре прекарайте това време в съвместни игри или четене на книжки.
Не е редно родителите да използват телефона и за да разсейват детето, например, ако трябва да го успокоят.
От психологическа гледна точка това може да доведе до факта, че в бъдеще детето, вместо да се справя с тежките и сложни чувства, ще ги избягва или ще използва различни средства, за да ги заглуши - от необуздано хранене до забранени вещества.
По материали на Parents.ru, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари